Girls Varsity 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Claire Bucklin North Toole County(Sunb 13.26a
2 Taylor Evans Conrad 13.31a
3 Destinee Goodman Belt 13.62a
4 Braedyn Johnson Cascade 13.90a
5 Regan Torgerson Shelby 13.95a
6 Ava Krings Conrad 14.12a
7 Olivia Bradley Cut Bank 14.50a
8 Tearia Sunchild Harlem 14.52a
9 Kenady Anderberg Valier 14.57a
10 Ashlyn Korst Cascade 14.72a
11 Raelynne Briere Harlem 14.83a
12 Desiree Smith Harlem 14.86a
13 Gracie Zbinden Simms 15.00a
14 Alessandra Barini Cut Bank 15.19a
15 Ellie Munson Shelby 15.23a
16 Brooklynn Michaels Cut Bank 15.28a
17 Elaina Weaver Big Sandy 15.38a
18 Tanna Cloninger Cascade 15.39a
19 Addison Jacobson Simms 15.48a
20 Gracie Hill Augusta 15.49a
21 Lainey Terry Big Sandy 15.52a
22 Cami Blevins Shelby 15.54a
23 Cosima Warwas North Toole County(Sunb 15.56a
24 Hadley Clary Shelby 15.70a
25 Lillian Bearcub Harlem 15.71a
26 Heather Frank Big Sandy 15.73a
27 Maya Gorth Shelby 15.81a
28 Alyson Leach Conrad 15.97a
29 Lily Puppe Belt 15.99a
30 April Martin Centerville 16.16a
31 Haley Hart Conrad 16.19a
32 Samantha Johnson Simms 16.21a
33 Breanna Sawyer Cascade 16.28a
34 Preslee Flesch Shelby 16.52a
35 Cerenity Hjorth Augusta 16.54a
36 Robyn Whitford Cut Bank 16.83a
37 Magdalyn Floyd Power 17.01a
38 MaKenzie Rustvold Centerville 17.11a
39 Izzy Baker Harlem 17.43a
40 Kale Windy Boy Rocky Boy 17.79a
Jamie Franczyk Great Falls Central Cat NT
Zanaiya West Rocky Boy NT
Riley Kincaid Shelby NT
Quinci Neuman Power NT
Kinlie Neuman Power NT
Breauna Erickson Conrad NT
Girls Varsity 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Taylor Evans Conrad 28.26a
2 McKenzie Pogany Belt 29.02a
3 Destinee Goodman Belt 29.04a
4 Braedyn Johnson Cascade 29.11a
5 Kenady Anderberg Valier 30.43a
6 Olivia Bradley Cut Bank 30.55a
7 Destini Anderson Cut Bank 31.00a
8 Jocelyn Taylor Cut Bank 31.16a
9 Sidney Paulson Belt 31.56a
9 Ella Samsal North Toole County(Sunb 31.56a
11 Raelynne Briere Harlem 32.00a
12 Hope Maki Belt 32.03a
13 Desiree Smith Harlem 32.28a
14 Ava Gunderson Choteau 32.57a
15 Vivian Whitney Centerville 33.18a
16 Lainey Terry Big Sandy 33.23a
17 Alessandra Barini Cut Bank 33.66a
18 Brooklynn Michaels Cut Bank 34.33a
19 April Martin Centerville 34.54a
20 Cerenity Hjorth Augusta 34.86a
21 Robyn Whitford Cut Bank 36.06a
22 Lily Puppe Belt 37.00a
23 Kale Windy Boy Rocky Boy 37.40a
24 Kayla Perry Cut Bank 40.53a
Justice Watson Rocky Boy NT
Sienna Stone Geraldine NT
Maya Gorth Shelby NT
Gabriella Goger Great Falls Central Cat NT
Regan Torgerson Shelby NT
Girls Varsity 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 McKenzie Pogany Belt 1:04.07a
2 Taylor Evans Conrad 1:04.65a
3 Claire Bucklin North Toole County(Sunb 1:05.75a
4 Gabriella Goger Great Falls Central Cat 1:06.31a
5 Sophia Mortag Cascade 1:07.65a
6 Sidney Paulson Belt 1:09.19a
7 Sigrid Birkeland Choteau 1:09.78a
8 Destini Anderson Cut Bank 1:11.92a
9 Daphne Rutter Centerville 1:12.62a
10 Elaina Weaver Big Sandy 1:13.34a
11 Jocelyn Taylor Cut Bank 1:16.33a
12 Heather Frank Big Sandy 1:16.76a
13 Kenady Anderberg Valier 1:17.40a
14 Alessandra Barini Cut Bank 1:19.55a
15 Robyn Whitford Cut Bank 1:20.49a
16 MaKenzie Rustvold Centerville 1:27.75a
17 Kayla Perry Cut Bank 1:28.53a
Regan Torgerson Shelby NT
Jaycee Luse Cut Bank NT
Girls Varsity 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Stella Wahl Cut Bank 2:38.43a
2 Sophia Mortag Cascade 2:39.31a
3 Aeris Stewart Shelby 2:41.00a
4 Alex Worrall Big Sandy 2:51.76a
5 Daphne Rutter Centerville 2:51.98a
6 Gracie Watson Belt 2:57.84a
7 Arianna Renville Cut Bank 2:58.10a
8 Ali Nau North Toole County(Sunb 2:58.34a
9 Dezirae Goodman Belt 2:58.68a
10 Aiyana Franco Shelby 3:23.19a
11 Kristen Boumans Valier 3:41.11a
12 Ella Birkeland Choteau 3:43.99a
Justice Watson Rocky Boy NT
Girls Varsity 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Natalie Hodgskiss Choteau 5:45.74a
2 Stella Wahl Cut Bank 5:49.50a
3 Alex Worrall Big Sandy 6:06.19a
3 Aeris Stewart Shelby 6:06.19a
5 Arianna Renville Cut Bank 6:47.44a
6 Allison Flores Shelby 6:58.82a
7 Ali Nau North Toole County(Sunb 6:59.53a
8 Mylee Barry Cut Bank 7:00.98a
9 Gracie Watson Belt 7:11.55a
10 Kendal Garber Centerville 7:19.68a
11 Aiyana Franco Shelby 7:27.21a
12 Kristen Boumans Valier 7:46.03a
Reagan Jassen Belt NT
Kayla Perry Cut Bank NT
Girls Varsity 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Natalie Hodgskiss Choteau 13:07.73a
2 Theresia Mohr Choteau 13:14.80a
3 Aeris Stewart Shelby 13:34.30a
4 Rebekah Wall Power 14:30.30a
5 Mylee Barry Cut Bank 15:14.40a
6 Allison Flores Shelby 15:19.40a
Aiyana Franco Shelby NT
Reagan Jassen Belt NT
Girls Varsity 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Claire Bucklin North Toole County(Sunb 16.58a
2 Addison Richman Shelby 17.73a
3 Ava Krings Conrad 18.01a
4 Ashlyn Korst Cascade 18.25a
5 Stella Wahl Cut Bank 18.52a
6 Morgan Heitzman Belt 18.60a
7 Ashlyn Brown Cut Bank 19.39a
8 Kenna Brooks Simms 20.23a
9 Kyleigh Knowlden Cascade 20.49a
10 Gracie Watson Belt 21.14a
11 Dezirae Goodman Belt 21.36a
12 Paige Poulton Cut Bank 21.51a
13 Lillian Bearcub Harlem 21.51a
14 Samantha Johnson Simms 22.03a
15 Bethany Lane Augusta 22.17a
16 Cora Culp Cascade 30.00a
Elly McDermott Shelby NT
Kenady Anderberg Valier NT
Girls Varsity 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jaycee Luse Cut Bank 50.47a
2 Addison Richman Shelby 52.98a
3 Morgan Heitzman Belt 53.01a
4 Paige Poulton Cut Bank 1:01.62a
5 Bethany Lane Augusta 1:02.17a
Elly McDermott Shelby NT
Gracie Watson Belt NT
Girls Varsity 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Cascade 55.19a
1) Sophia Mortag 2) Ashlyn Korst
3) Braedyn Johnson 4) Kyleigh Knowlden
2 Shelby 56.90a
1) Cami Blevins 2) Addison Richman
3) Maya Gorth 4) Regan Torgerson
3 Choteau 57.17a
1) Nike Vrangborn 2) Sigrid Birkeland
3) Lily Heiberg 4) Natalie Hodgskiss
4 Simms 57.23a
1) Taya Thomas 2) Gracie Zbinden
3) Addison Jacobson 4) Kenna Brooks
5 Cut Bank 57.45a
1) Jocelyn Taylor 2) Jaycee Luse
3) Destini Anderson 4) Paige Poulton
6 Harlem 57.77a
1) Lillian Bearcub 2) Raelynne Briere
3) Desiree Smith 4) Tearia Sunchild
7 Conrad 59.08a
1) Breauna Erickson 2) Ava Krings
3) Alyson Leach 4) Taylor Evans
8 Centerville 1:03.25a
1) Daphne Rutter 2) April Martin
3) MaKenzie Rustvold 4) Vivian Whitney
Rocky Boy NT
1) Zanaiya West 2) Amiya Four Souls
3) Khia Tigart 4) Justice Watson
Power NT
1) Kinlie Neuman 2) Quinci Neuman
3) Rebekah Wall 4) Magdalyn Floyd
Girls Varsity 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Belt 4:33.14a
1) Morgan Heitzman 2) Sidney Paulson
3) Dezirae Goodman 4) McKenzie Pogany
2 Cut Bank 4:33.84a
1) Destini Anderson 2) Arianna Renville
3) Stella Wahl 4) Jaycee Luse
3 Choteau 4:34.74a
1) Lily Heiberg 2) Sigrid Birkeland
3) Ava Gunderson 4) Natalie Hodgskiss
4 Shelby 4:52.03a
1) Regan Torgerson 2) Addison Richman
3) Cami Blevins 4) Ellie Munson
Girls Varsity Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Baker Great Falls Central Cath 33-0
2 Sayre McElroy Cascade 32-2
3 Danika Lords Belt 31-7
4 Ella Samsal North Toole County(Sunbu 31-4.50
5 Eleanor Heaton Shelby 31-0.50
6 Hadley Clary Shelby 30-4
7 Lily Heiberg Choteau 27-2.75
8 Adellia McLeod Shelby 26-11
9 Cami Blevins Shelby 26-10
9 Shea Berner Great Falls Central Cath 26-10
11 Brianna Terry Big Sandy 25-7
12 Olivia Jamison Choteau 25-4
13 Zoe Holum Belt 25-3.50
14 Preslee Flesch Shelby 25-1
15 Nike Vrangborn Choteau 24-8
16 Bailey Heppner Geraldine 24-0.75
17 Kassie Scott Centerville 23-11
18 Mackenzie Steiner Augusta 23-7
19 Kenna Brooks Simms 22-10.50
20 Taya Thomas Simms 22-9
20 Juliann Phillips Great Falls Central Cath 22-9
22 Abby Fann Centerville 22-1
22 Autumn Prusek Centerville 22-1
24 Daphne Rutter Centerville 21-3
25 Taylar Wolf Geraldine 20-3
26 Izzy Baker Harlem 20-2
27 Mikaela Doney Harlem 19-10.50
28 Cosima Warwas North Toole County(Sunbu 18-10
29 Madalynn Largo Cut Bank 18-5
30 Zabrielle Merja Choteau 18-3
31 Rori Neckstad Augusta 17-11
32 Jordyn Nomee Simms 17-4.50
33 Skylee Lehnerz Power 16-0.75
34 MaKenzie Rustvold Centerville 14-5
35 Audrey Myzie North Toole County(Sunbu 8-4
Savanna Salas Dutton-Brady ND
Svea Hogan Harlem ND
Alysha Coffman Geraldine ND
Abigail Barrett Augusta ND
Violet Rehm Power ND
Jordyn Stengrimson Power ND
Girls Varsity Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Audrey Baker Great Falls Central Cath 122-0
2 Shea Berner Great Falls Central Cath 86-9
3 Kassie Scott Centerville 84-4
4 Danika Lords Belt 83-10
5 Olivia Jamison Choteau 81-9
6 Eleanor Heaton Shelby 79-11
7 Bailey Heppner Geraldine 78-5
8 Rori Neckstad Augusta 74-10
9 Lainey Terry Big Sandy 73-0
10 Zoe Holum Belt 72-2
11 Juliann Phillips Great Falls Central Cath 71-3
12 Violet Rehm Power 70-4
13 Hadley Clary Shelby 68-6
14 Haley Hart Conrad 68-2
15 Elaina Weaver Big Sandy 66-6
16 Hope Maki Belt 66-4
17 Lillian Bearcub Harlem 65-1
18 Taylar Wolf Geraldine 63-4
18 Sayre McElroy Cascade 63-4
20 Ella Samsal North Toole County(Sunbu 63-0
21 Arianna Renville Cut Bank 62-4
22 Zabrielle Merja Choteau 60-1
23 Mackenzie Steiner Augusta 59-6
24 Dezirae Goodman Belt 57-6
25 Izzy Baker Harlem 54-10
26 Brianna Terry Big Sandy 54-6
27 Adellia McLeod Shelby 54-1
28 Madalynn Largo Cut Bank 53-8
29 Cosima Warwas North Toole County(Sunbu 52-3
30 Preslee Flesch Shelby 52-2
31 Autumn Prusek Centerville 51-5
32 Skylee Lehnerz Power 46-4
33 Abby Fann Centerville 46-0
34 Jordyn Nomee Simms 44-7
35 Kristen Boumans Valier 42-0
36 Mikaela Doney Harlem 41-4
37 Sha'nyia Cuthbert Shelby 41-3
38 MaKenzie Rustvold Centerville 32-1
Svea Hogan Harlem ND
Alysha Coffman Geraldine ND
Abigail Barrett Augusta ND
Girls Varsity Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cami Blevins Shelby 103-6
2 Adele Lamb Shelby 97-1
3 Ella Samsal North Toole County(Sunbu 91-8
4 Dezirae Goodman Belt 90-8
5 Hadley Clary Shelby 90-0
6 Cerenity Hjorth Augusta 89-9.50
7 Paige Poulton Cut Bank 88-8
8 Taylor Evans Conrad 85-0
9 Kassie Scott Centerville 82-2
9 Vikki Chrisman Conrad 82-2
11 Sayre McElroy Cascade 76-9.50
12 Ali Nau North Toole County(Sunbu 76-7
13 Preslee Flesch Shelby 76-5
14 Danika Lords Belt 75-7
15 Shea Berner Great Falls Central Cath 75-2.50
16 Kellie MacDonald Great Falls Central Cath 74-8
16 Haedynn Plum Centerville 74-8
18 Haley Hart Conrad 71-1
19 Brianna Terry Big Sandy 70-5.50
20 Hope Maki Belt 68-4
21 Adellia McLeod Shelby 68-3.50
22 Rori Neckstad Augusta 67-0
23 Zoe Holum Belt 65-10
24 Audrey Baker Great Falls Central Cath 63-8.50
25 Kristen Boumans Valier 63-4
26 Bailey Heppner Geraldine 60-0
27 Abby Fann Centerville 59-2
28 Izzy Baker Harlem 58-9
29 Eleanor Heaton Shelby 57-2
30 Aaliyah Gaylord Belt 56-5
31 Jaihven Baumann Big Sandy 55-7
32 Taya Thomas Simms 52-6.50
33 Juliann Phillips Great Falls Central Cath 49-10
34 Jordyn Stengrimson Power 48-8
34 Jordyn Nomee Simms 48-8
36 Cosima Warwas North Toole County(Sunbu 48-6.50
37 Madalynn Largo Cut Bank 47-0
38 Skylee Lehnerz Power 46-2
39 Sha'nyia Cuthbert Shelby 45-3
40 Mackenzie Steiner Augusta 44-2
41 Vivian Whitney Centerville 39-2
42 Autumn Prusek Centerville 33-9.50
43 Audrey Myzie North Toole County(Sunbu 16-7
Jill McOmber Geraldine ND
Sienna Stone Geraldine ND
Khia Tigart Rocky Boy ND
Cheyanne Castaneda Dutton-Brady ND
Svea Hogan Harlem ND
Savanna Salas Dutton-Brady ND
Violet Rehm Power ND
Girls Varsity High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gabriella Goger Great Falls Central Cath 5-0
2 Lily Heiberg Choteau 4-10
3 Tearia Sunchild Harlem 4-10
4 Adele Lamb Shelby 4-8
5 Ashlyn Korst Cascade 4-8
6 Braedyn Johnson Cascade 4-8
7 Aaliyah Gaylord Belt 4-4
8 Sidney Paulson Belt 4-2
8 Bethany Lane Augusta 4-2
10 Ella Birkeland Choteau 4-2
11 Aiyana Franco Shelby 4-0
12 Hope Maki Belt 4-0
12 Vivian Whitney Centerville 4-0
14 Haley Hart Conrad 3-10
Jamie Franczyk Great Falls Central Cath NH
Khia Tigart Rocky Boy NH
Allison Flores Shelby NH
Magdalyn Floyd Power NH
Elly McDermott Shelby NH
Addison Jacobson Simms NH
Kellie MacDonald Great Falls Central Cath NH
Ava Krings Conrad NH
Abigail Barrett Augusta NH
Girls Varsity Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Ava Krings Conrad 11-6
2 Breauna Erickson Conrad 9-6
3 Sigrid Birkeland Choteau 7-6
4 Vikki Chrisman Conrad 7-0
5 Ellie Munson Shelby 6-6
6 Mylee Barry Cut Bank 6-6
7 Quinci Neuman Power 6-0
8 Alyson Leach Conrad 6-0
9 Kinlie Neuman Power 6-0
Jordyn Stengrimson Power NH
Breanna Sawyer Cascade NH
Cora Culp Cascade NH
Girls Varsity Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Claire Bucklin North Toole County(Sunbu 16-10.50
2 Desiree Smith Harlem 14-9.75
3 Ella Pethel Belt 14-4
4 Gracie Hill Augusta 13-11
5 Shea Berner Great Falls Central Cath 13-9.75
6 Kellie MacDonald Great Falls Central Cath 13-4
7 Brooklynn Michaels Cut Bank 13-1.25
8 Kenna Brooks Simms 13-1
9 Kenady Anderberg Valier 13-0.75
10 Adele Lamb Shelby 12-10.50
11 Bethany Lane Augusta 12-10.25
12 Cerenity Hjorth Augusta 12-7.75
13 Haley Hart Conrad 12-7.25
13 Kyleigh Knowlden Cascade 12-7.25
15 Riley Kincaid Shelby 12-6.25
16 Alyson Leach Conrad 12-6
17 Aaliyah Gaylord Belt 12-5.75
18 Ashlyn Brown Cut Bank 12-4
19 Gracie Zbinden Simms 12-2
20 Breanna Sawyer Cascade 11-10
21 Heather Frank Big Sandy 11-8.50
22 Tanna Cloninger Cascade 11-6
23 Vikki Chrisman Conrad 11-2.25
24 Taylar Wolf Geraldine 10-10.75
25 Hope Maki Belt 10-8
25 April Martin Centerville 10-8
27 Samantha Johnson Simms 10-1.50
28 Cora Culp Cascade 10-1
29 Lillian Bearcub Harlem 9-11
30 Audrey Myzie North Toole County(Sunbu 7-3
31 Magdalyn Floyd Power 7-2
32 Reagan Jassen Belt 7-0.50
33 Jamie Franczyk Great Falls Central Cath 6-11.25
34 Juliann Phillips Great Falls Central Cath 6-6.75
Nike Vrangborn Choteau ND
Kinlie Neuman Power ND
Amiya Four Souls Rocky Boy ND
Kale Windy Boy Rocky Boy ND
Zanaiya West Rocky Boy ND
Sha'nyia Cuthbert Shelby ND
Seattle Kjensmo Dutton-Brady ND
Savanna Salas Dutton-Brady ND
Breauna Erickson Conrad ND
Tearia Sunchild Harlem ND
Olivia Bradley Cut Bank ND
Alysha Coffman Geraldine ND
Girls Varsity Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Braedyn Johnson Cascade 32-0
2 Ella Pethel Belt 31-9
3 Jaycee Luse Cut Bank 31-1.50
4 Raelynne Briere Harlem 30-7
5 Desiree Smith Harlem 29-1
6 Kyleigh Knowlden Cascade 29-0
7 Kenna Brooks Simms 28-2.50
8 Riley Kincaid Shelby 28-0
9 Gracie Hill Augusta 27-6
9 Ashlyn Brown Cut Bank 27-6
11 Kellie MacDonald Great Falls Central Cath 27-4
12 Vivian Whitney Centerville 26-9.50
13 Tanna Cloninger Cascade 25-5
Jamie Franczyk Great Falls Central Cath ND
Bethany Lane Augusta ND
Cora Culp Cascade ND
Breauna Erickson Conrad ND